Keyboard

Jak nejlépe přiblížit hru na keyboard?

Pod zkratkou EKN (Elektronické klávesové nástroje) se v naší škole skrývá označení pro keyboardy neboli v doslovném překladu klávesy. Ve svém funkčním vybavení posouvají tyto nástroje hranice využitelnosti nástrojové hry nad možnosti klavíru nebo digitálního piana, a to zejména do oblasti moderní populární hudby (rock, techno, hip hop, muzikál, jazz, atd.), či zpracování hudby na počítači (nahrávání zvukových stop z kláves přes počítač a obráceně) vytváření midi souborů.

Hra na klávesy může sloužit sólovému projevu, jako doprovod při komorní hře, v kapelách často nahrazuje bicí soupravu (tzv. automatický bubeník) a díky velké šíři rejstříků, doprovodů a možnosti jejich rychlého střídání jsou použitelné jak v oblasti vážné, tak i populární hudby. V naší škole jsou sice ještě v plenkách, ale postupně se sehrávají dva klávesové soubory.

Dnešní "samohrajky", jak se někdy klávesovým nástrojům přezdívá, jsou cenově dostupné (ve srovnání s klavírem nebo pianinem jsou mnohonásobně levnější) a hra na ně se stává rok od roku populárnější. Díky elektronickým možnostem práce se zvukem ("ohýbání", upravování, mix), nahrávání, ukládání, a možnosti vytváření aranžmá přehrávaných skladeb, získávají žáci možnost rozkrýt taje vytváření hitů, aranžmá skladeb a sami tak v budoucnu použít tyto znalosti ve vlastní tvorbě nebo při hraní v hudební skupině či sólové hře. Tento nástroj umí být i velmi neúprosný. Vyžaduje dobré rytmické cítění, protože na váhavého hráče automatický bubeník nepočká.

Repertoár pro elektronické klávesové nástroje je v podstatě tak rozsáhlý jak široký je pojem hudba. Od úprav známých skladeb "klasických" autorů, přes pop, Word music, jazz, muzikálovou scénu, k tanečním stylům (techno, hip hop, jungle atd.). Nejznámější značky klávesových nástrojů u nás jsou např. Yamaha, Roland, Casio, Korg.

Chtějí si Vaše děti zahrát známé hity z rádia nebo se naučit vytvářet jejich vlastní aranže? Pak je výuka na elektronické klávesové nástroje připravena právě pro ně!

Vyučující hry na keyboard:

Mgr. Jana Frišová
Marcela Kučerová, DiS.

Jaroslava Němcová, DiS,                                                                                                    Novák Vlastislav                                                                                                                      Mgr. Radka Nepauerová / mateřská dovolená                                                                    Mgr. Monika Sychrová                                                                                                              MgA. Ivana Reichová