Výtvarné techniky s kořením

26.05.2020

Nedávno jsme si vyzkoušeli přípravu přírodních barviv a teď jme použili různé koření jako pigment aplikovaný na sucho. První technika je rytí špendlíkem do papíru a následné vtírání koření do porušené struktury tvrdého papíru. Výsledek se vizuálně přibližuje grafické technice suchá jehla, ta je technologicky náročnější. Jedná se o tisk z hloubky, ryje se do kovové destičky, k rytí se používá speciální nástroj a na tisk je zapotřebí tiskařská barva a grafický lis. Se suchou jehlou jsme se seznámili skrz dílo grafika Bohuslava Reynka. Vhodným kořením pro vtírání do vyrytého motivu se ukázalo být kari, skořice, červená paprika, mletý pepř, nebo třeba kakao. Komu nevyhovovalo rytí mohl koření použít i jednodušším způsobem. Na papír se nanese pomocí štětce lepidlo Herkules, kterým se v lince namaluje motiv a posype různým kořením. To se uchytí pouze tam, kde je lepidlo, techniku si zvolili nejmladší žáci. Námětem nám byl list, protože starší žáci se mohli soustředit na jeho stíny a detaily při vyrývání a mladší žáci naopak list mohli zjednodušit, protože linka štětcem namočeným v lepidle velké detaily ani nedovolí. Podívejte se na galerii zajímavých listů a neváhejte také vyzkoušet.