Maigret - trochu jiná kriminálka                      Jindřich Čejka

05.02.2018

autor: Jindřich Čejka

Komisař Maigret je postava pařížského komisaře vytvořena Georgesem Simenoem. Maigret se dokáže vždy dokonale vcítit do duše pachatele. Vyniká také skvělým instinktem, umí dobře klást otázky a najít vždy rozuzlení ve výpovědích předvolaných, což ho vždycky nakonec dovede k vyšetření celého případu. Také je to velký milovník dýmky a dobrého jídla.

Maigretovy případy se dočkaly i několika filmových zpracování. Za nejpovedenější je považované to, ve kterém Maigreta ztvárnil legendární francouzský herec Jean Gabin. Není se vůbec čemu divit. Gabin je ostatně můj nejoblíbenější herec. On dal díky svému charismatu a určité stylovosti starého bručouna už tak skvělé postavě komisaře Maigreta úplně jiný rozměr. Celá série s Gabinem je prostě skvělá. Ale zrovna o té zde mluvit nechci.

Komerční stanice Prima vykolejila ze svého nudného opakujícího se programu s převažující tuctovou americkou produkcí a uvedla novou čtyřdílnou sérii Maigreta z televizní britské produkce, ve které si Maigreta zahrál Rowan Atkinson.

Rowan Atkinson byl v této charakterní roli obrovským překvapením. Všichni ho totiž známe v jeho legendární roli mistra Beana, která dodnes baví celý svět. Já jako příznivec Beanových grotesek jsem proti Rowanovi neměl žádné předsudky. Věděl jsem, že to zvládne. Navíc on už toho Beana nedělá několik let. Na anglických divadelních prknech dokázal, že umí výborně zahrát i seriózní role, když se objevil v úloze osamělého učitele St. Johna Quatermainea v divadle Wyndham's ve hře Simona Graye Quartermaine's Terms. Ale roli Maigreta původně odmítl s tím, že hrát úplně obyčejného člověka, co jenom dělá svou prací je pro něho velká výzva. Nakonec ale ze stejného důvodu tuto roli přijal. Ostatně, citujme přímo jeho slova.

"Znovu a podstatně delší dobu jsem o tom přemýšlel a rozhodl jsem se, že bych to mohl zkusit," řekl Atkinson. "Přitahovalo mě, že to bude velká výzva a dost náročné. Rozhodnutí jít do toho bylo spojené se skutečností, že tahle postava je velmi obyčejný muž a já, všeobecně vzato, jsem zase tolik obyčejných mužů nehrál. Hrál jsem osobitější postavy, lidi, co jsou trochu divní nebo výstřední. Maigret nešišlá ani nemá francouzský přízvuk. Nemiluje operu ani žádnou z těch věcí, co si lidi spojují s kterýmkoli fiktivním detektivem. Je to prostě jen obyčejný chlap, který dělá obyčejnou práci. Opravdu jsem si nebyl jistý, jestli to dokážu.

Nakonec ale naštěstí roli přijal a natočil v roce 2016 dva Maigretovy případy. Komisař Maigret klade past a Komisař Maigret a případ mrtvého muže. V dalším blogovém přípěvku se podíváme na jednotlivé díly série.